Skip to main content

Tänapäeva maailmas ja ühiskonnas on ettevõtted aina enam hakanud juhinduma andmetest ning sellest tulenevalt on hakatud rohkem tähelepanu pöörama andmetest väärtuse saamisele. Seega on ka kogu valdkond – andmeteadus – jõudsalt kasvanud ning muutunud populaarsemaks. Seega on lihtne teha järeldus, et kasvama peaks ka nõudlus selle eriala spetsialistide järele.

Kui eelnevalt oleme kirjutanud erinevatest rollidest andmeteaduse tiimis ehk nendest spetsialistidest lähemalt, siis seekord kirjutame sellest, kuidas nende ametikohtadeni jõutakse. Kuna andmeteaduse valdkonda sisenemisel pole ühest standardset teed ning võimalusi on mitu, siis uurimegi seda teemat lähemalt ning vaatame üle peamised ülikooli bakalaureuseõppe erialad, mis võiksid kõige paremini ette valmistada karjääriks andmeteaduse valdkonnas.

Kuid enne seda paneme kirja peamised oskused, mis on vajalikud andmeteadusega tegelemisel. Kuigi seda võib kategoriseerida mitmeti, siis hetkel teeme seda järgmiselt:

  • matemaatika ja statistika alased oskused
  • programmeerimisoskused ja arvutikasutusoskus
  • ärialased oskused-teadmised ja probleemilahendamine

 

Järgnevalt vaatame, kuidas on vastavad oskused kaetud välja valitud bakalaureuseõppe erialadel.

 

1. Matemaatika

Matemaatikakraad on ilmselt üks mitmekülgsemaid kraade, millest omandatud teadmisi saab kasutada väga paljudes valdkondades. Selle eriala läbinul on lisaks tugevatele matemaatikateadmistele veel (sõltuvalt õppeainete valikust) alusteadmised programmeerimisest ning ka statistikast. Mõistagi arendab matemaatikaõpe üleüldist analüüsioskust ning kriitilist mõtlemist.

Tugev baas matemaatikas ja statistikas on andmeteaduses väga oluline, kuid matemaatika kraadi omandanud võiksid mõelda ka IT-alase või statistika alase täiendamise peale, kui on soov andmeteaduse valdkonnas alustada.

2. Statistika / matemaatiline statistika

Statistika või matemaatilise statistika õppimine on ilmselt üks universaalsemaid erialavalikuid, sest üldjuhul on õppekavad loodud selliselt, et kaetud on nii matemaatika, statistika kui ka programeerimisalased õppeained. Niisiis on tegu väga hästi ettevalmistava kraadiga tegelemaks andmeteaduses ühes või teises rollis. Ärilise poole mõistmiseks ning seoste tekkimisel aitab kindlasti kaasa isiklike projektide tegemine ning osavõtt erialastest praktikatest.

3. Informaatika, arvutiteadus (IT)

Informaatika või mistahes muu infotehnoloogia eriala loob väga head eeldused andmeteaduse vallas tegutsemiseks. Sarnaselt eeltoodud erialale on ka siin olulisel kohal probleemide lahendamine ja analüütiline mõtlemine, kuid kõige tähtsam eelis seisneb mõistagi programmeerimisoskustes, mis on andmeteaduses väga oluline. Sõltuvalt hilisemast tegutsemissuunast erineb ka vajadus tehniliste teadmiste järgi (nt andmeinseneri töö on ilmselt tehnilisem kui andmeanalüütikul).

Kuna matemaatikaõpe on tähtsal kohal ka sellel eriala, siis võiks (sõltuvalt positsioonist) kindlasti kaaluda statistikaalaste teadmiste täiendamist. Äriteadmine tekib mõistagi töö käigus, kuid ka seda on võimalik eelnevalt arendada (nt tehes isiklikke projekte või osaledes hackatonidel).

4. Majandus

Majandusteaduskonna õppimisel on suur eelis ärilisel tunnetusel ja seotusel pärismaailmaga. Kuna käsitletakse rohkem ärilist ja ettevõtluse poolt, siis selle sidumine andmetepõhisusega loob tugeva terviku. Ilmselgelt on selline kombinatsioon eriti sobiv, kui on plaanis suunduda finantssektorisse või sellega seonduvasse.

Majanduses või mõnes muus sarnases erialal võib võrdluses eelnevate näidetega olla vähem matemaatika süvaõpet ning samuti ka statistika- ja programmeerimisalaseid õppeaineid. Seega majandustudengina tuleb kindlasti kasuks, kui tugevdada just neid oskusi järgmisele tasemele, et saada laialdasemad alusteadmised töömaailma sisenemisel.

5. Füüsika

Sarnaselt matemaatikale on ka füüsikakraad väga mitmekülgne valdkond ning neid oskuseid saab rakendada paljudes erinevates valdkondades. Selleks et pärast füüsikaõpinguid jätkata tegemisi andmeteaduse valdkonnas, on igati mõistlik juurde õppida teadmisi IT ja statistika alaselt.

Kokkuvõttes jõudsime katta mitmeid ülikoolieralasid, mis oleksid kõige sobilikumad karjääriks andmeteaduse valdkonnas. Seega, kui on huvi tegeleda andmetega ja andmeteadusega lähemalt, siis lisaks isiklikele tugevustele ja eelistustele tasuks ülikooli bakalaureuseõppe eriala valikul arvesse võtta ka eeltoodud ülevaadet, sest see võiks lihtsustada sinu valikut!