Skip to main content

Tippsport on aastate jooksul arenenud väga suureks äri- ja meelelahutussektoriks ning mõistagi on sinna kaasatud suured rahasummad. Seoses suurenenud raha sissevooluga globaalsesse tippsporti on võetud ja võetakse pidevalt kasutusele uusi vahendeid ja meetodeid sportliku edukuse saavutamiseks ja teisteks edasiarendusteks. Kuigi andmed ja statistika on alati olnud seotud spordiga, siis suuresti tänu tehnoloogiaarengule ja oskusteabe kasvule on andmeanalüüs saavutanud tänaseks päevaks tippspordis väga tähtsa rolli. Yahoo Finance’i andmetel on spordianalüütika ennustatav keskmine aastakasv (CAGR: Compound Annual Growth Rate) perioodiks 2021 kuni 2028 21.3%, mis indikeerib selgelt selle turu kasvu ja potentsiaali.

Vaatame täpsemalt, kuidas on omavahel seotud sport ja andmeanalüüs ning millised on vastavad mõjud.

Võitude saavutamine spordiväljakul

Peamine mõte ja eesmärk andmeanalüüsil on mõistagi see, et kasvatada sportlikku edu – olla edukam võistlusareenil. Seda võimaldavad peamiselt teha videoanalüüs, mis on heaks õppematerjaliks kõigile asjaosalistele ning sportlastel küljes olevad monitorid/seadmed, mis edastavad ulatuslikku infot sportlikust seisundist ja võistlusplatsil toimuvast.

Kui videoanalüüs on pigem vahendiks spordialaspetsiifiliste otsuste tegemiseks ja teiste taktikaliste/tehniliste otsuste parandamiseks, siis monitoride mõte on omada terviklikku ülevaadet sportlaste tervislikust seisundist. Saadud infot on võimalik talletada, analüüsida ning seeläbi teha paremaid otsuseid tuleviku osas.

Jätkates jalgpalli näitel, siis tänaseks päevaks on Euroopa tippklubide juures juba tavapärane nähtus andmeanalüütiku olemasolu meeskonnas, kusjuures on ka mitmeid klubisid, kus selle jaoks on pühendatud terve eraldi osakond. Kusjuures eksperte ja teadlasi kaastakse tihti ka teistelt elualadelt – näiteks valitsev Inglise jalgpalliliiga meister Manchester City palkas endale endise astrofüüsiku, et vedada analüütikute osakonda.

FOTO: Metrica Sports

FOTO: Metrica Sports

Analüütikute ülesanne on luua ka erineviad mõõdikuid/indikaatoreid, et mõõta meeskonna ja mängijate tulemuslikkust. Levinud näide jalgpallist on Expected Goals (xG), mis väljendab tõenäosust, et sooritatud löök lõpeb väravaga, võttes samal ajal arvesse löögi omadusi ning löögile eelnenud sündmusi. Ka sellel on olnud oma mõju mängu üldisele muutusele, sest alates xG kasutuselevõtust on näiteks Inglise kõrgliigas aasta-aastalt keskmine löögikaugus vähenenud – teisisõnu, pealelööke väravale sooritatakse väravale lähemal olles.

Statistikapõhised värbamisotsused

Teine väga oluline kasutusala andmeanalüütikal spordivaldkonnas on seotud sportlaste värbamise ja skautimisega. Lisaks tunnetuslikule ja instiktiivsele poolele on ka selles vallas saanud kesksema rolli andmeanalüüs. Tänaseks on mitmeid märkimisväärseid näiteid spordiklubidest, kes on suutnud teha suuri tulemusi, kus suurt rolli on mänginud analüütikakeskne lähenemine. Kuigi nüüdseks on sellised lähenemised tavapärased enamikes organisatsioonides, siis rohkem kõlapinda on arusaadavatel põhjustel saavutanud pigem väikeste ja rahaliselt vähemvõimekamate klubide edulood. Näiteks on tänaseks Inglismaa jalgpallikõrgliigas mängiv Brentford FC on üheks näiteks, kelle värbamispoliitika on tugevasti seotud olnud mängijate statistiliste näitajatega. Selline tegutsemisfilosoofia on näide selllest, kuidas on võimalik saavutada konkurentsieelis jõukamate tiimide ees. 

 

FOTO: Analytics FC

FOTO: Analytics FC

Lisaks klubidele/organisatsioonidele on taoline praktika muutunud populaarsemaks ka mängijate seas. Näiteks Manchester City-s mängiv belglane Kevin De Bruyne kasutas Inglismaa andmeanalüütika firmat Analytics FC enda lepingu läbirääkimistel. Kuigi traditsiooniliselt on sellistel puhkudel osapoolteks spordiklubi ja sportlaste esindajad (spordiagent), siis ilma agendita tegutsenud belglase teguviis pälvis sedavõrd enam tähelepanu. Tuginedes konsulatsioonifirma poolt loodud analüüsile õnnestus sportlasel tõestada veelgi selgemalt enda kasutegurit ning rolli meeskonna edus. Läbirääkimiste lõppedes sõlmis mängija uue mitmeaastase ja kõrgema tasuga lepingupikenduse, mis ilmestab sellise lähenemise võimekust.

Analytics FC puhul on tuua teinegi hiljutine näide Inglismaalt, kus Londoni Arsenali kuuluv Hector Bellerin leidis koostöös spetsialistidega endale uue klubi, mis sobiks tema mängustiili ja treeneri käekirjaga. Selle tulemusel liitus Bellerin laenulepingu alusel Hispaania klubi Real Betisiga, kus on teinud väga eduka alguse.

Antud temaatika sai laiemat tähelepanud 2011. aasta filmis Moneyball, kus peaosas mängiv Brad Pitt kehastas USA pesapallitiimi Oakland Athletics peaskauti, kes tugines suuresti analüütikale, et värvata talendikad, kuid teiste klubide poolt eemale jäetud mängijad. 

Suurem poolehoidjate kaasatus

Andmeanalüüs on suurel moel seotud ka sellega, mis toimub spordiväljakute kõrval. Organisatsioonid ja klubid on alati huvitatud enda spordiala ja klubi turundamisest ning selle näiteks võib tuua jalgpallis väga populaarse Fantasy League’i loomise, mille eesmärk on tõsta poolehoidjate huvi ning kaasatust spordiala vastu (Inglismaa versioonis üle 8 miljoni osalejat üle kogu maailma). Tegemist on virtuaalse mänguga, mille eesmärgiks on luua enda meeskond piiratud eelarvega ning kuna punkte jagatakse peamiste statistiliste näitajate alusel (väravad, resultatiivsed söödud jne), siis see võimaldab osavõtjal üsnagi meelelahutuslikul moel näha spordi analüütilist ja statistilist poolt. Tänu selle mängu populaarsuse kasvule sunnib see ka platvormi loojaid ja teisi infrastruktuuri tugiüksuseid üha rohkem pingutama, et enda tehnoloogiat arendada.

Omaette suur valdkond on ka spordipanustamine, mis on tugevalt seotud statistikaga ning andmeanalüüsiga – panustamisfirma poolt nõuab see suurel hulgal tööd alates toorandmete kogumisest lõpetades koefitsientide loomisega ning lõppkasutaja (ehk spordipanustaja) poolt eelkõige tööd vastava statistikaga. Seega, ühelt poolt toob see rohkem inimesi spordi juurde ja võimaldab rohkem tähelepanu pöörata analüütilisele poolele, teisalt edendab see omaette valdkonda.

FOTO: Premier League

FOTO: Premier League

Lisaks eelnevale on toimunud muutusi ka spordikommenteerimises – lisaks tavapärastele mängusündmuste kommenteerimisele võimaldab tehnoloogia edastada rohkem infot statistika kohta ning anda seeläbi põhjalikum ülevaade. Nii sündmuste kui ka pauside ajal kuvatakse sageli ülevaadet statistilistest näitajatest, et viia vaatajat täpsemini kurssi mängus toimuvaga.

Ainuüksi eeltoodud teemad ja näited ilmestavad, et analüütika roll spordis on lisaks praegusele rollile veelgi kasvamas. Tänu jätkuvale oskusteabe kasvule, uutele tehnikalahendustele ning infoleviku suurenemisele on põnev näha, missugused saavad olemad uued muutused, kuidas mõjutavad need sporti ning kas väikeste klubide edulood jätkuvad ka olukorras, kui analüütikakeskne lähenemine on muutunud väga laialdaseks.