Skip to main content

Andmeteadus kui teadusharu tervikuna on juba aastaid muutunud aina populaarsemaks ning seoses infoajastuga on ka andmetel kui objektidel väga tähtis osa äritegevuse protsessides. 

Sellest tulenevalt on ka paljud ettevõtjad juba pööranud pilgud andmeteaduse rakendamisele enda ettevõttes ning seega palganud selleks vastavad spetsialistid, kes aitaksid tohutud andmehulgad muuda väärtuslikuks informatsiooniks. Keda aga täpsemalt oleks vaja ning mis profiiliga inimesed on need, kes peaksid kuuluma ühte andmeteaduse tiimi?

Järgnevalt vaatamegi üle peamised rollid, mis peaksid kindlasti olema kaetud ühes edukas andmetega tegelevas meeskonnas. 

1. Andmeanalüütik

Andmeanalüütikute põhiroll, nagu nimetuski ütleb, on erinevaid andmeid analüüsida ja seda väga suures mahus. Andmete analüüs võib toimuda suurte projektide ulatuses (nt finantsasutustes erinevate finantsmudelite väljatöötamisel), aga need võivad piirduda ka üksikute ülesannete lahendamistega mingiks kindlaks otstarbeks (ingl k ad hoc tasks). Tänapäeval on selles rollis väga oluline ka statistika ja matemaatikateadmiste tundmine, et mõista andmete olemust ning rakendada erinevaid statistilisi teste järelduste tegemiseks. Lisaks sellele tegelevad andmeanalüütikud ka andmete visualiseerimise ja ärianalüüsi (BI) poolega, mis on seotud visuaalsete raportite loomise ja äriliselt oluliste mõõdikute (KPI) loomisega, mis aitavad hinnata ettevõtte tegevuse käekäiku.

2. Andmeteadlane

Andmeteadlaste põhiülesanne on leida olemasolevatest andmetest väärtusliku informatsiooni ning tuvastada mustreid/trende, mis aitavad edendada äritegevust. Nad kasutavad selleks lisaks andmeanalüüsile veel (masinõppe) erinevaid mudeleid ja algoritme, mis aitavad teha täpsemaid otsuseid, sealjuures on väga oluline tunda, mis olukorras millist mudelit/algoritmi rakendada. Andmeteadlase rolli juures on väga oluline ka kommunikeerimise pool, et enda leitud tulemusi edukalt ja arusaadavalt teistele tiimiliikmetele või äriosakonnale selgitada. 

3. Andmeinsener

Andmeinseneride roll on mõnevõrra erinev kahest eelmisest, kuna nemad ei tegele niivõrd andmetest väärtuse leidmisega, vaid eelkõige arhitektuurilise poolega – nad ehitavad, testivad ja haldavad andmeladusid ja andmebaase, loovad nende sisse tabeleid, kus kohast andmeid saada ning palju muud. Nad hoolitsevad selle eest, et toimiks andmete uuendamine ning et andmeid oleks võimalik mugavalt kasutada, st loovad aluse andmete edasiseks kasutamiseks. Niisiis on nende põhitegevused andmeteaduse tiimis seotud arhitektuurilise poolega.

4. Ärianalüütik

Paljudel juhtudel andmeanalüüsi tiimi kaasatud ka ärianalüütikud ning siis on nende põhiline ülesanne olla vahelüli ärisuuna ja analüütika osakonna vahel. Mis puudutab töö sisu, siis see on valdavalt sarnane andmeanalüütikutega – andmete analüüs ja järelduste tegemine. Peamiseks erinevuseks on see, et ärianalüütikutel on suurem fookus ärilisel perspektiivil ning sõltuvalt ettevõttest ka suurem osakaal strateegiliste otsuste tegemisel. 

Nagu ülevaatest selgub, on andmeteaduse tiimi ülesehitus väga mitmekülgne ning koosneb erinevatest profiilidest. Seetõttu on ka tiimi kokkupanekul oluline silmas pidada just neid asjaolusid, et ärilised nõudmised saaks kaetud ning andmetealane kompetents oleks piisav. Niisiis selgubki, et terviklikus ja arenguperspektiiviga andmeteaduse tiimis peaksid kindlasti olema täidetud vähemalt need 4 positsiooni.